top of page

Sithpedi, Türkiye'nin lider Star Wars topluluklarından birisi olan Star Wars Türkiye - Sithpedi oluşumunun bilgi bankası parçasıdır. Discord ve Instagram kollarının yanı sıra vikide bulundurduğu 5.260+ makale ile Türkiye'nin en büyük bilgi bankası olarak hizmet vermektedir.

 

Sithpedi, 12 Şubat 2014'te Kerem12345 tarafından kurulan ve Quentum'un rehberliğinde East6 tarafından düzenlenip hayata döndürülen bir bilgi bankasıdır. Türk Star Wars grubu Star Wars Türkiye Galaktik İmparatorluk isim değiştirip (Star Wars Türkiye - SithpediSithpedi ile birleştiğinde aktiflik yükselişi yaşayan SithpediSWTR-S'nin Discord sunucusunun kurulmasıyla yazar sayısında da önemli bir artış gördü. 2019'un son ayları ve 2020 yılı süresince yazar sayısında pik yapan Sithpedi'ye katılan üyelerden Moingx, siteye yaptığı muazzam katkı ve gösterdiği hızlı adapte üzerine yöneticiliğe layık görülmüştü. Star Wars Canon ve Legends öykülerinin, filmlerin, kitapların, oyunların ve diğer medyanın hayranlara sunduğu geniş içerikli evrenin daha kolay anlaşılması ve bilgilerin daha kolay elde edilmesini amaçlayan Sithpedi, kaynak olarak aynı platformda bulunan vikilerden birisi olan Wookiepedia'yı alır. Hayran yapımı bir ansiklopedi olarak Sithpedi'nin birincil kaynak olma veya orijinal kaynaklar olan Encyclopedia ile Databank'ın yerini alma gibi bir amacı yoktur. Aksine, okuyucuyu ilgili resmi kaynaklara yönlendirirken, Star Wars evreninin tüm yönlerini en iyi şekilde özetlemek için hayran yapımı bir kaynak olarak hizmet eder.

Sithpedi'de okuduğunuz bilgilerin kesin doğruluk taşımamaktadır ve bütün yazarlar, okurları tamamlanmış sayfalarda bulunan "Notlar ve referanslar" başlığı altındaki referansları kontrol etmeye davet eder. Eğer yanlış bir bilgi bulunduğunu düşünüyorsanız bunu o makalenin tartışma sayfasında belirtebilir veya kendiniz düzenleyebilirsiniz!

Sithpedi, adında "Sithpedi" bulunmayan hiçbir sayfa/grup/oluşum ile bağlantılı değildir. Ne kadar 501. LejyonAsi Lejyonu, Yıldız Savaşları.com ve Galaksinin Sesi gibi içerik üreticilerini desteklesek ve tanıtsak da Sithpedi adı altında bulunan hiçbir platformun bu gruplar ile bir bağı yoktur.

Buradaki bilgiler resmi ve kesin değildir. Makaleler eksik/tamamlanmamış, yanlış ya da güncel Star Wars bilgisine sahip olmayabilir. Bu, okuyucuların bizim makalelerimizi son söz olarak almamaları gerektiği anlamına geliyor. En doğru ve büyük Türk Star Wars bilgi kaynağı olmak için çaba sarf etsek de orijinal kaynaklar kadar yetkili olamayız.

Bu sitedeki neredeyse her sayfa Lucasfilm'in sahipliğindeki/lisansına sahip olduğu içeriğe veya hikaye ile bağlıdır. Lucasfillm/Disney ile bir bağlantımız olmaması da Sithpedi'nin resmi bir kaynak olmadığı ve Star Wars ile resmi bir bağı olmadığının altını çizer. Sithpedi'nin sosyal medyada kullandığı "Star Wars Türkiye - Sithpedi" kesinlikle Sithpedi'nin, Star Wars'un Türkiye kolu anlamında değil, Türk bir Star Wars topluluğu anlamında kullanılmıştır. Bir film/oyun/içeriğin yanına "Türkiye" getirmek o sayfayı/grubu/oluşumu resmi bir Türkiye kolu yapmaz. Sithpedi olabildiğince adil kullanım sınırları içerisinde kalmaya çalışır ve bunun herhangi bir ihlali durumunda yönetime belirtilmesi (en kolay yolu starwarsturkiye.sithpedi@gmail.com adresine e-posta atmak olacaktır) halinde sakıncalı olan içerik Sithpedi'den kaldırılacak/gerekli lisanslama yapılacaktır. StarWars.com'dan, Lucasfilm-lisanslı yayım ya da başka telif hakkı olan bir kaynaktan yazı kopyalamak bu vikide yasaktır.

Vikipedi'de Denuhi-Sekiz ve Myomaran gibi küçük, önemsiz sayfaların fancruft oldukları gerekçesiyle silinmeleri sıkça rastlanan bir durumdur. Burada, bunlara benzer sayfalara yer vardır. Star Wars galaksisindeki canon bir karakter, yer veya ögeyi anlatan herhangi bir makale site politikalarına uyduğu sürece burada bulunabilir.

bottom of page